Little Fighter Polish Center - Forum dyskusyjne: Maxime Chattam
Facebook
Youtube
 Zobacz temat
Little Fighter Polish Center » Rozrywka » Książki
 Drukuj temat
Maxime Chattam
plef
"Nie rozumiecie mnie. Nie jesteście do tego zdolni.
Jestem poza możliwościami waszego pojmowania. Jestem poza dobrem i złem.
Richard Ramirez - seryjny morderca"

Cytat z jednej z książek. :P

Po odstawieniu na pewien czas Stephena Kinga po przeczytaniu paru jego słabszych książek znalazłem dla siebie nowego autora od ciężkich klimatów.
Maxime Chattam, francuz, autor poczytnych thrillerów. Okrzyknięty przez krytykę „złotym chłopcem” suspensu.
Jak na razie przeczytałem dwie jego książki: "Drapieżcy" i "Otchłań zła".
Jestem w trakcie czytania drugiej części trylogii o inspektorze Brolinie: "W ciemnościach strachu."

W jego książkach czuć fajny, mroczny klimat. Imponują fachowe opisy technik kryminalistycznych, czy sekcji zwłok. Jest też miejsce na trochę psychologii i przemyśleń nad źródłem zła.
Autor serwuje działające na wyobraźnie drastyczne, czasem groteskowe opisy, o czym sam pisze we wstępie do "Otchłani zła":

Rzeczywistość często przerasta fikcję.
W pełni zrozumiałem to banalne skądinąd stwierdzenie dopiero podczas dwuletniej pracy nad tą książką. Zajmowałem się w tym czasie medycyną sądową, technikami policyjnymi, psychiatrią kryminalną i ogólnie naukami kryminalistycznymi; głównie zaś badałem zjawisko seryjnych morderstw. Czytałem i słyszałem o wydarzeniach, których nawet najzręczniejszy pisarz nie ośmieliłby się wprowadzić do swoich powieści - zakładając oczywiście, że możliwości warsztatowe pozwoliłyby mu to wszystko wygładzić i uczynić trochę mniej brutalnym i okrutnym. Zetknąłem się z sytuacjami, które - gdybym przeczytał o nich w książce - wydałyby mi się groteskowe i nieprawdopodobne w swoim okropieństwie, a tymczasem... Przede wszystkim jednak, gdy minęły te dwa lata, odkryłem, że moi rodzice i wszyscy rodzice świata okłamują swoje dzieci, utrzymując, że potwory nie istnieją. Istnieją, jak najbardziej. Aby niepotrzebnie nie gloryfikować grozy, pisząc tę powieść, starałem się być jak najbliżej rzeczywistości Z pewnością to jest w niej najstraszniejsze.


Do czego jego styl może być podobny? Czytałem (i sam się z tym zgadzam), że do znanego filmu "Siedem" z Morganem Freemanem I Bradem Pittem.

Autor nie wynalazł koła, nie wnosi do gatunku thrillera niczego rewolucyjnego. Ale co z tego, skoro jego książki po prostu świetnie się czyta.
Choć czasami jest przewidywalnie, to jednak zawsze przyjemnie. Polecam :)
Edytowane przez plef dnia 02-08-2012 16:55:40
 
Przejdź do forum:
Copyright © LF2 PC 2003-2018