Little Fighter Polish Center - Forum dyskusyjne: Espo
Facebook
Youtube
 Zobacz temat
Little Fighter Polish Center » Rozrywka » Muzyka
 Drukuj temat
Espo
Caesar
Siemanko.
Pewnie parę osób z Was o mnie pamięta, jak się jarałem i chwaliłem swoimi pierwszymi nagrywkami :D
W sumie, odkąd zacząłem nagrywać, zrobiłem kilka albumów - Powrót do początku EP, Przebudzenie, Odnaleziony EP i Wyższe Wartości.
Wszystko to było "cymbalstwem" i żałuję, że w ogóle to gdzieś wrzuciłem :D

Od kilku tygodniu dosłownie studiuję muzykę, czytając mnóstwo stron i for internetowych na temat mixu, mastringu i ogólnego pojęcia jakim jest home recording. Wydałem sporo kasy, by zrobić adaptację akustyczną swojego pokoju i będę teraz NAKURWIAŁ nową płytę.

Chciałem Wam pokazać dwa kawałki, jeden nagrany na próbę, by przetestować jak obecnie prezentuje się jakość nagrań w moim domu, a drugi kawałek na konkurs, na portalu popkiller.pl

Cóż, proszę o krytykę :)
Zarejestruj/Zaloguj się, aby zobaczyć link.

Zarejestruj/Zaloguj się, aby zobaczyć link.


Może ktoś z Was ma podobne hobby i jakieś rady? :>
Edytowane przez Caesar dnia 06-11-2011 23:50:08


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
frecel
Zdecydowanie lepsze od tego crapu który kiedyś nagrywałeś.

Ale czy tylko ja mam wrażenie, że akcenty się rozmijają w podkładzie i twoim "śpiewaniu"?
Mnie takie rzeczy strasznie drażnią zwłaszcza w tak rytmicznych gatunkach muzyki jak rap. Może jestem przewrażliwiony na to.
Edytowane przez frecel dnia 07-11-2011 00:16:49


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
O jakie akcenty chodzi Ci dokładnie?
Masz na myśli kiepską panoramę, tak jakby wokal był na zupełnie innych częstotliwościach niż cała reszta?

Jeżeli o to Ci chodzi, to są lata praktyki mixu i masteringu, także jeszcze długo zanim będę w stanie osiągnąć coś dobrze grającego no i też sprzęt nie ten : )


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
Gad
No całkiem przyzwoicie. Widzę, że strasznie urosłeś od dawnych kawałków, które słyszałem jakiś dłuższy czas temu.
Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale mój brat też się zawsze w tym kręcił i jako-tako się już wypromował, więc oglądałem/odsłuchiwałem większą część jego poczynań w tych kierunkach.

Pierwszy track w ogóle mi się nie podoba, według mnie czasami głosem odskakujesz od głównego tonu, co burzy strasznie harmonię i ład utworu. Nie jestem w stanie zbyt dużo powiedzieć, bo nie bardzo podoba mi się słuchanie tego kawałka, ze względu na 'błędy' w Twoim głosie, jakie tam zamieściłeś. Uważam po prostu, że nie wczułeś się do końca i trochę wyszedłeś poza progi czasami.

Drugi kawałek jest już całkiem, całkiem. Przyjemnie się słucha, chociaż Twój głos brzmi dla mnie trochę za mało. Gubi się trochę wśród beatu i nie wszystko konkretnie do mnie dotarło. Tekst w tym utworze strasznie mi się podoba, w przeciwieństwie do Outro. Jestem wielkim zwolennikiem umieszczania konretów w tekście. Fajny akcent nadał "Nelson Mandela"(? - nie jestem pewien, czy dobrze usłyszałem nazwisko, bo nic mi nie wiadomo, żeby ten facet miał jakiś wyjątkowy głos). Strasznie podoba mi się umieszczanie porównań i przenośni w tekstach literackich.
Nie przeszkadza mi puszczenie tego kawałka 5 razy pod rząd, co jest dużym plusem. Nie nudzi się szybko i jest porządnie zmasterowany/zmixowany. Kawałek miły dla ucha.

Co do całokształtu, jaki zaobserwowałem:
Wydajesz mi się znać na rzeczy, ale w pewnych momentach odnoszę wrażenie, że tekst był pisany na styk lub zaśpiewany(? - nie wiem jak to określić inaczej, zarapowany?) trochę na siłę. Momentami czuję, jakbyś nie był do końca zaznajomiony z tekstem lub po prostu nie chciał go zaśpiewać jakim jakim jest. Potrzebujesz, według mnie, większej siły przebicia i więcej zdecydowania w tym co robisz.
To tylko moja subiektywna opinia.

 
frecel
Zarejestruj/Zaloguj się, aby zobaczyć link.


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
@Gad, zajebista ocena, naprawdę miło się czyta. Już odpisuję :D
Fakt, że "outro" brzmi gorzej jest spowodowany tym, że po prostu nie znałem jeszcze pewnej techniki miksu, którą poznałem i zastosowałem przy kawałku drugim i teraz będzie z tym często problem, bo jak już wspominałem, dużo czytam o realizacji muzyki i z każdym nowym kawałkiem, będę umiał coś innego, lepszego. To będzie duży problem, no ale cóż.

Jeżeli chodzi o drugi utwór, to również moim zdaniem wokal jest trochę za cicho w stosunku do bitu, ale jest to spowodowane tym, że po prostu nie wolno robić mixu/masteringu na słuchawkach, ale na głośnikach jest to również grzechem. Należy mieć monitory odsłuchowe, które są niestety bardzo drogie. Na słuchawkach wokal brzmiał bardzo dobrze, potem na głośnikach gorzej, wrzuciłem na domowe Hi-Fi, znów spoko, na mp3, znów gorzej i tak to już jest :P

Co do porównania tych dwóch kawałków, to zabawne, bo tekst do Outro znam na pamięć, doskonale i starałem się właśnie sporo emocji włożyć w ten utwór, natomiast tekst do drugiego utworu pisałem pewnej nocy, a rano go nagrałem, więc praktycznie w ogóle go nie znałem. Zabawne, że tak to wychodzi :D

@frecel, każdy instrument, jak i wokal ma różne pasmo częstotliwości, na którym powinien być ustawiony, a do tego trzeba mieć umiejętności posługiwania się korektorem typu Equalizer itd, u mnie to kuleje i pewnie stąd u Ciebie ten wniosek. Zgadzam się :)


Aha, co do Nelsona Mandeli, tutaj chodziło o głos w sensie charyzmy :P
Edytowane przez Caesar dnia 07-11-2011 16:07:14


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
brejnless
Generalnie jako znawca rozpisze sie troche:

nawet spoko
p0wned?
/Twoja sygna została usunięta na prośbę byłego właściciela/
 
frecel
Oj Cezar... Cezar...
Jeżeli chcesz tworzyć swoją muzykę od zera to musisz opanować nie tylko techniki nagrywania, mixowania i masteringu ale też przynajmniej w jakimś stopniu teorię muzyczną.

To o czym mówię to nie korekcja dźwięku tylko podstawowe właściwości rytmów. Z każdego metrum wynika, że niektóre dźwięki muszą być akcentowane, twój rap i bit powinny mieć to samo metrum a z tego wynika akcenty się powinny na siebie nakładać. Wiem, że z tekstu to ciężko skumać o co w ogóle mi chodzi, jak wpadniesz kiedyś na teamspeaka to ci wyjaśnię lepiej o co mi chodzi.



/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
Mały refresh, intro na nowy album.

Zarejestruj/Zaloguj się, aby zobaczyć link.
Edytowane przez Caesar dnia 21-11-2011 00:32:47


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
frecel
"Nigdy w tekście nie skłamię, choćbym rapował na migi"

Nie kumam? Że niby osoby posługujące się językiem migowym zawsze kłamią?


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
Tego nie powiedziałem :)
Znasz na pewno taki gest, w którym składa się dwa palce i najczęściej trzyma je za plecami gdy się mówi, wtedy oznacza to kłamstwo. Można to zaliczyć do języka migowego ;)
O to mi chodziło.


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
Gad
Też mi się strasznie ten 'wers' nie podoba. Mało klarowny i przejrzysty.

Wg. mnie utwór nie składa się do kupy i urywa w niewłaściwym momencie.
Wiem, że to intro, ale wydaje mi się, że egzystuje ono jako osobny utwór, w związku z czym sama podbudowa do tekstu nie wystarczy.

Czekam na coś 'mocniejszego'.
powodzenia
Edytowane przez Gad dnia 21-11-2011 21:19:09
 
frecel
Caesar napisał/a:
Tego nie powiedziałem :)
Znasz na pewno taki gest, w którym składa się dwa palce i najczęściej trzyma je za plecami gdy się mówi, wtedy oznacza to kłamstwo. Można to zaliczyć do języka migowego ;)
O to mi chodziło.



Czyli skoro twierdzisz, że "migi" tutaj odnoszą się do tego gestu to znaczy, że nawet jakbyś go używał to byś nie kłamał? Jak nie masz zamiaru kłamać to po co byś tego używał?


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
Nie stwierdziłem, że bym go używał. Sens jest taki, że gdybym umiał "rozmawiać" na migi i np, stosowałbym często (np. dla sarkazmu, czy zabawy) taki gest, to na pewno nie podczas rapowania.


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
frecel
Ale teraz mówisz o języku migowym w dosłownym sensie i to w ogóle przestaje mieć jakikolwiek sens.

Przyznaj się po prostu, że nie mogłeś znaleźć lepszego rytmu i tyle.


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
ybnn
Jak dla mnie chodzi o to, że nawet jeśli straciłby głos i musiał 'rapować na migi' to zostałby prawdziwy, nie zmieniłby się
 
Caesar
frecel napisał/a:
Ale teraz mówisz o języku migowym w dosłownym sensie i to w ogóle przestaje mieć jakikolwiek sens.

Przyznaj się po prostu, że nie mogłeś znaleźć lepszego rytmu i tyle.


Nie mówię o języku migowym w dosłownym sensie, a nawet jeśli bym o tym pisał, to wciąż miałoby to sens.

Co do znajdowania rytmu, to Cię nie rozumiem. Chyba chodziło Ci o rym?


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
frecel
ybnn napisał/a:
Jak dla mnie chodzi o to, że nawet jeśli straciłby głos i musiał 'rapować na migi' to zostałby prawdziwy, nie zmieniłby się


Tak myślałem z początku ale nie rozumiałem dlaczego na migi. Jakby rapowanie na migi w jakiś sposób skłaniało go bardziej do kłamania w tekście. Ale wtedy Cezar zaczął mi to wyjaśniać że to się odnosi do jakiś gestów.



Caesar napisał/a:
Nie mówię o języku migowym w dosłownym sensie, a nawet jeśli bym o tym pisał, to wciąż miałoby to sens.

Co do znajdowania rytmu, to Cię nie rozumiem. Chyba chodziło Ci o rym?


Nie miało by sensu, bo jak już napisałem posługiwanie się językiem migowym, ani żadnymi gestami nie sprawia, że ktoś jest bardziej skłonny do kłamania.
Dla przykładu:
"Nigdy w tekście nie skłamię, choćby mi za to zapłacili" miało by sens, dużo ludzi kłamie dla kasy.
"Nigdy w tekście nie skłamię, choćbyście mnie za to nienawidzili" też by miało sens, bo dużo ludzi kłamie dla popularności.
Ale kłamanie, bo się rapuje na migi nie ma sensu w dosłownym zrozumieniu tego słowa i musiałbyś się bardziej wysilić żeby mi udowodnić, że to jakaś sensowna przenośnia.
I tak, chodziło mi o rym, sorry, literówka.


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Caesar
frecel napisał/a:
ybnn napisał/a:
Jak dla mnie chodzi o to, że nawet jeśli straciłby głos i musiał 'rapować na migi' to zostałby prawdziwy, nie zmieniłby się


Tak myślałem z początku ale nie rozumiałem dlaczego na migi. Jakby rapowanie na migi w jakiś sposób skłaniało go bardziej do kłamania w tekście. Ale wtedy Cezar zaczął mi to wyjaśniać że to się odnosi do jakiś gestów.

JAKICHŚ* :D



Caesar napisał/a:
Nie mówię o języku migowym w dosłownym sensie, a nawet jeśli bym o tym pisał, to wciąż miałoby to sens.

Co do znajdowania rytmu, to Cię nie rozumiem. Chyba chodziło Ci o rym?


Nie miało by sensu, bo jak już napisałem posługiwanie się językiem migowym, ani żadnymi gestami nie sprawia, że ktoś jest bardziej skłonny do kłamania.
Dla przykładu:
"Nigdy w tekście nie skłamię, choćby mi za to zapłacili" miało by sens, dużo ludzi kłamie dla kasy.
"Nigdy w tekście nie skłamię, choćbyście mnie za to nienawidzili" też by miało sens, bo dużo ludzi kłamie dla popularności.
Ale kłamanie, bo się rapuje na migi nie ma sensu w dosłownym zrozumieniu tego słowa i musiałbyś się bardziej wysilić żeby mi udowodnić, że to jakaś sensowna przenośnia.
I tak, chodziło mi o rym, sorry, literówka.


"Choćbyście mnie za to znienawidzili" nie przejdzie na tym bicie, na którym nagrywałem. Za długi tekst, spróbuj sobie nawinąć, zaśpiewać.
Mógłbym jednak ułożyć inny tekst, nie mam problemów ze znalezieniem rymu. Po prostu ten był jak dla mnie najlepszy. Nie jest łatwo rozwinąć każdą myśl i sens każdego wersu, bo nie ma po prostu na to miejsca, dlatego często w piosenkach teksty pozostawiają trochę "miejsca" na interpretację subiektywną słuchacza :)
Edytowane przez Caesar dnia 24-11-2011 00:11:16


"I know you wanna see me follow but it's better to lead."
 
frecel
Te przykładowe wersy to były po prostu od tak wymyślone. Nie sprawdzałem w ogóle czy by to pasowało do bitu, bo jestem za leniwy i chodziło mi tylko o jakiś tekst który by się nadawał do pokazania mojego toku myślenia.

Z miejscem na interpretację to się zgadzam, czasami warto jest go trochę zostawić. Ale po pierwsze, najlepsze teksty to takie do których łatwo jest się odnieść osobiście. Po drugie tłumaczenie tekstu czymś w stylu "nie rozumiesz tego/ nie umiesz tego zinterpretować" to idiotyzm (pozdro Adam :D).

Kolejna sprawa jest taka, że jeżeli będziesz pisał teksty takimi metodami, jak wstawianie jakiegoś słowa tylko dlatego, bo pasuje i nie jest najgorsze to się nie dziw, że się czepiam.


/Ok przyznaję się. We mnie też Dark rozpala ambicje/
 
http://jak podam
Przejdź do forum:
Copyright © LF2 PC 2003-2018