Little Fighter Polish Center - Forum dyskusyjne: Pomoc wszelaka odnośnie komputerów.
Facebook
Youtube
 Zobacz temat
Little Fighter Polish Center » Rozrywka » OFF Topic
 Drukuj temat
Pomoc wszelaka odnośnie komputerów.
oracle
Siema, nie wiedziałem gdzie wstawić taki post, więc wstawiam na najbardziej neutralny teren. Od roku zajmuję się moddingiem komputerów PC (częściej amatorsko, ale zdarzyło mi się brać udział w eventach czy przyglądać się pracy profesjonalistów) i chciałbym się tutaj jakoby "zareklamować" jeśli można tak to ująć. Chętnie podzielę się wiedzą z zakresu budowania komputera, podkręcania, hardware, softu do OC, rozwiązania problemów z komputerem, doboru odpowiednich podzespołów. Biorę pod uwagę możliwość że duża ilość z Was tutaj obecnych może być w temacie lub nawet lepiej znać się ode mnie, nie mniej jednak wiedzcie że jestem na tym forum i w razie czego możecie śmiało walić z pytaniami, a ja chętnie i szybko odpowiem. Skalpowanie procesora? Zmiana napięć, granice temperatur układów? Montaż chłodzenia? Zestawienie custom loop z chłodzeniem cieczą? Zapraszam :D

pozdro Arvish

P.S. proszę nie odbierać tego jako samozachwyt, bo mam jeszcze BAAAAAAARDZO wiele do nauczenia się, pragnę jedynie poinformować że chętnie pomogę w tym zakresie.
"I am the beacon of knowledge, blazing across the black sea of ignorance."
x1 x1
 
Gri
A tak ogólnie z samym sprzętem jesteś też na bieżąco? W sensie, czy dał radę byś doradzić jakie części wybrać przy składaniu PC'ta, zależnie do czego miałby być używany?

Cztery Oskary w jednej kategorii :> Dziękuję :*
 
oracle
Tak, to w szczególności. Cały czas na bieżąco z cenami, benchmarkami, porównywaniami, testami i nowościami :)
"I am the beacon of knowledge, blazing across the black sea of ignorance."
x1
 
Gri
O widzisz :D

Sprawa wygląda tak, że od jakiegoś czasu wpada mi do głowy taka myśl, by złożyć sobie PC'ta i grać od czasu do czasu w jakąś gierkę. Problem taki, że nie grałem w żadne gry poza karciankami (które spokojnie idą na budżetowym laptopie) od ponad 7-8 lat i totalnie nie znam się na sprzęcie :<
Siadłem dwa wieczory na chwilę coś poszukać, ale wiadomo, że musiałbym posiedzieć duuużo dłużej by ogarniać jako-tako chociaż.

Generalnie z tego co się zorientowałem, to myślałem o czymś z GeForce GTX 1070 ("świeże" używki chodzą po 1600zł, chyba wszedł jakiś nowszy GeForce i ludzie sprzedają). Nie wiem czy jest to dobry stosunek ceny do jakości szczerze mówiąc i czy nie ma przypadkiem jakiejś karty niewiele gorszej, a tańszej o kilka stówek.

Procesor to zapewne Intel core i5 7600k, 3.8ghz, bo często się powtarzało w różnych buildach.

Nie wiem zupełnie nic o płytach głównych :<
RAM to tak pewnie z 16gb ddr4.
Dysk SSD by musiał być.

Reszta dla mnei trochę czarna magia, wiem że zasilacz jeszcze trzeba, chłodzenie, obudowę i pewnie jakiś dysk HDD do tego.


To tak ogólnie, ale jak tak zerkałem na te części to jednak wychodzi trochę drogo, zwłaszcza, że nie mam za dużo czasu grać więc szkoda kupić za drogi sprzęt co zanim przejdę na nim z 5 tytułów to się zestarzeje totalnie.

Z początku myślałem by się zmieścić w budżecie około 3000zł, ale przy tym co wyżej napisałem to sama karta + procesor to już prawie mam limit.

Dlatego takie moje pytanie, jaką kartę graficzną byś polecał tańszą niż ten GeForce 1070? Plus jakieś ogólne rady, przemyślenia? ;D

Cztery Oskary w jednej kategorii :> Dziękuję :*
 
oracle
Po pierwsze musisz wiedzieć do czego Ci będzie ten komp. Jeśli jedynie będzie Ci służył do grania, to dalej musimy wiedzieć czy będziesz się bawił w PCMasterRace i grał w 4k lub innych niż FHD rozdziałkach, ponieważ to od nich głównie zależy wybór GPU.

Jeśli będziesz stawiał na klasyczny gameplay ze wszystkim na ultra + tylko FHD = GTX 1070 w zupełności wystarczy a czasem będziesz mógł pozwolić sobie na 1440p a i co niektóre tytuły płynnie pochodzą w 4k, w tym budżecie proponuję MSI GTX 1070 OC Armor 8 GB.

Oczywiście tak jak wskazałeś pozostajemy też przy intelu. Niekoniecznie natomiast musi to być i7, skoro tylko będziesz grał to i5 też w zupełności wystarczy, np i5 7500. zapłacisz mniej a do gry z FHD i tak nie potrzebujesz więcej.

Co do płyty głównej, skoro zaoszczędziliśmy na procku, mozna szarpnąć się na jakąś lepszą np z obsługą M2 na przyszłość. W tym momencie proponuję coś z chipsetem Z170 albo B250, wybór dość szeroki, więc zobaczymy.

Pamięci 16GB obowiązkowo - może być jakiś G.Skill albo Corsair - wiodący producenci pamięci RAM, osobiście mam Corsair Vengeance CL15 16GB 3000Mhz, ale do końcowego koszyka nam jeszcze daleko.

Zasilacz 550W gold może być, nad tym się zastanowimy głębiej, bo zajebiście ważny element pod warunkiem że robisz OC.

SSD są mega drogie, ale niestety trzeba na tym etapie mieć przynajmniej jeden na system. Proponuję 240GB SSD + 1TB HDD a potem rozbudowa o kolejne SSD jeśli będziesz potrzebował.

O chłodzenie nie ma się co martwić na razie PÓKI nie deklarujesz chęci OC.

Co do obudowy, to tutaj wybór będzie baaaaaaardzo szeroki. Jak już dotrzemy DOKŁADNIE do tego co chcesz, to będziemy wybierać obudowę.


Przede wszystkim muszę wiedzieć czy:
- będziesz robił OC?
- jeśli tak to co chcesz osiągnąć?
- czysty gaming? nie będziesz nic renderował, pracował w Corelu czy PS?

Na czym najbardziej Ci zależy?
- performance
- wygląd
- poziom ciszy

Te trzy rzeczy można spokojnie połączyć, ale niektóre elementy jedno mają a drugiego nie mają i trzeba np kosztem wyglądu zrobić lepszy perf.

Na ostatnie pytanie odpowiadam: nie polecam nic tańszego. Pascale zajebiście trafiły w rynek i miażdżą AMD doszczętnie. Niedługo wyjdą od AMD nowe GPU Vega, ale nie wydaje mi się żeby jakoś zagroziły Nvidii.

Możemy też się zastanowić nad Geforce 1060, ale tylko od Asusa - strix w wersji OC, bo imo to jest jedyna 1060 godna uwagi która udźwignie co trzeba.

No i oczywiście MUSZĘ znać budżet końcowy (plus minus 300 PLN) no i kiedy chcesz kupić dokładnie, bo ceny sie zmieniają jak zawsze, praktycznie z minuty na minutę, zwłaszcza pamięci i dysków ssd oraz chłodzenia CPU (premiera Ryzenów robi swoje).

To odpowiedz, pomyślimy dalej.
"I am the beacon of knowledge, blazing across the black sea of ignorance."
 
Gri
Woo, dzięki za odpowiedź i sorry że tak późno odpisuje. To lecimy!

Komputer będzie do grania + korzystanie z internetów. Do pracy mam służbowy komputer, więc ten PC służyłby tylko w celach rozrywkowych.
Nie, na pewno nie będę bawił się w PCMasterRace ;D

mozna szarpnąć się na jakąś lepszą np z obsługą M2 na przyszłość

Nie wiem co to znaczy "obsługa M2" :<

Co do pytań:
- nie będę robil OC, bo nie umiem i się nie znam.
- czysty gaming + internety.

Najbardziej zależy mi na performance, poziom ciszy w drugiej kolejności. Wygląd no to dajmy spokój xD Może być paskudny

Pojawiła się taka kwestia, że być może po świętach czeka mnie wyjazd służbowy na parę miesięcy, więc na razie wstrzymuję się z tym komputerem, póki nie dowiem się od szefa jak to będzie. Bo trochę bez sensu jakbym miał kupić komputer z którego bym przez pierwsze 3-4 miesiące nie korzystał ;D

Co do budżetu to tu mam pytanie do Ciebie. Czasem bywa tak w kwestii sprzętu, że są jakby pewne progi. Chodzi mi o to, że czasem dokładając np. 1500zł podnosi się osiągi prawie dwukrotnie, ale później dokładanie kolejnych tysięcy zwiększa wydajność już o kilka-kilkanaście procent.
Zastanawiam się jak to jest tutaj.
Początkowo myślałem o czymś do 3k, ale po krótkim przeglądnięciu tego i owego widzę, że pasowałoby co najmniej 4000pln by to miało sens?

Cztery Oskary w jednej kategorii :> Dziękuję :*
 
oracle
M2 to złącze dla superszybkich dysków ssd. Dla porównania - "zwykły" dysk magnetyczny HDD ma przypuśćmy prędkość odczytu plików do 40-90Mb/s przy ok 7200 obrotów na minutę, dysk SSD podłączony do złącza SATA tak jak HDD może osiągać zależnie od producenta i sterownika różne prędkości. Mój HyperX np na którym mam system ma prędkość odczytu do 500Mb/s. Widzisz więc już teraz diametralną różnicę w prędkości odczytu. Dodaj do tego dysk SSD na złączu M2 i masz np w przypadku samsunga 960 EVO - 3200Mb/s - prawdopodobnie przy takich prędkościach odczytu komp się włącza zanim wciśniesz guzik. (kiedyś będe miał ;p przyjdzie taki moment. Na razie za drogi jest).

Z tym budżetem, święta racja. Zawsze trzeba ustalić próg, natomiast w momencie kiedy pracujesz ze "specjalistą" (nie oszukujmy się, nie jestem specjalistą, po prostu bardzo dużo wiem) to podajesz jemu budżet, a on skleja Tobie zestawy "w pobliżu" kwoty ustalonej, ewentualnie przekonuje że na coś warto wydać więcej, na coś mniej, coś może być przyszłościowe, w coś warto zainwestować teraz żeby później cośtam itp. Jednak dopóki nie znamy dokładnej daty kupna z rezerwą tygodnia, to nie ma się co przymierzać, bo ceny w ciągu miesięcy się zmienią mocno. Zwłaszcza ile premier sprzętu teraz jest, to bania mała.

Także poznajmy budżet (przypuśćmy że będzie to 4k w porywach do 4.5k + jeśli będzie warto się szarpnąć to 5k.) - to oznacza że będę mógł zrobić 3 zestawy które Ci opiszę, dlaczego warto, dlaczego tak a nie inaczej - a Ty zdecydujesz czy lub co będziesz chciał. Od razu powiem że jeśli nie chcesz bawić się w grę w 4k i zostajemy przy fhd czy qhd (1440p) to będzie można zostawić trochę miejsca i na wygląd, bo w performance i ciszy na pewno się zmieścimy.

Podsumowując - czekamy aż będziesz miał hajs. Inaczej naprawdę nie ma sensu się rozglądać i składać, bo co złożę teraz, to w momencie zapłaty będzie miało totalnie inną cenę.
"I am the beacon of knowledge, blazing across the black sea of ignorance."
 
Gri
Na forum już pewnie nie wchodzisz, nie?

Cztery Oskary w jednej kategorii :> Dziękuję :*
 
Przejdź do forum:
Copyright © LF2 PC 2003-2018